Hradby a brány

warning: Creating default object from empty value in /home/spqocz/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Olomoucká pevnost

Olomoucká pevnostOlomouc je mimo jiné také městem, kde můžete nerušeně sledovat vývoj vojenské opevňovací techniky během téměř celého tisíciletí.

Středověké hradby

První olomoucké opevnění vyrostlo nejpozději v 11. století kolem Přemyslovského hradu na dnešním Václavském náměstí. Dodnes se zde zachovaly části románského a gotického opevnění, které byly v průběhu času začleněny do pozdějších opevňovacích systémů nebo získaly zcela nový účel. Například z přemyslovské obranné věže z počátku 12. století je dnes kaple sv. Barbory.

Michalský výpad

Michalský výpad

Kde: křižovatka ulic Na Hradě a Univerzitní
Stav: zachovaná

Katovská branka

Katovská branka

Kde: Purkrabská ul.
Stav: obnovená

Katovská branka se jmenuje podle toho, že u ní bydlel a procházel skrze ni městský kat. Ve středověku v této části města stál také nejstarší z olomouckých nevěstinců. Branka proto byla známá i jako ženská. Současné schodiště branky pochází z roku 1943.

Blažejská brána

Blažejská brána

Kde: Blažejské nám.
Stav: zmizelá

Blažejská brána se nacházela na východně dnešního Blažejského náměstí, na místě tzv. Blažejských schodů, kterými se dnes prochází do Bezručových sadů (dříve Michalský výpad). Brána sloužila těm, kteří šli z města do osady Dědina (až do doby tereziánské přestavby ležela pod hradbami města).

Kateřinská brána

Místo bývalé Kateřinské brány

Kde: křižovatka ulic Kateřinské a Aksamitovy
Stav: zmizelá

Kateřinská brána roku 1699 vznikla prokopáním staré hradební zdi. Jejím posláním bylo nahradit funkci nevhodně položené starší brány Blažejské, která se po postavení kapucínského kláštera ocitla bokem hlavní cesty do Michalského výpadu.

I tato brána podlehla stavebnímu rozšiřování města na konci 19. století. Byla zbourána roku 1878.

Střední brána

Místo bývalé Střední brány

Kde: křižovatka ulice Pavelčákovy a tř. Svobody
Stav: zmizelá

Terezská brána

Kde: Palachovo nám.
Stav: zachovaná

Litovelská brána

Litovelská brána

Kde: Hynaisova ul.
Stav: částečně zachována, ale přesunuta na jiné místo

Na konci ulice 8. května směrem k náměstí Národních hrdinů stála do roku 1882 Litovelská brána. Její umělecky zajímavý portál (dva orlové sedící na bráně pocházejí původně z brány Rohelské) naštěstí demolici unikl a roku 1898 byl přenesen ke vstupu do Čechových sadů v dnešní Hynaisově ulici, kde ho můžete vidět dodnes.

Nová brána | Olomoucká Prašná brána

Místo bývalé Nové brány

Kde: Denisova ul.
Stav: zmizelá

O olomoucké Nové bráně, která jakoby z oka vypadla pražské Prašné bráně, existuje první zmínka už z roku 1388. Také ona ale padla za oběť výstavbě Tereziánské pevnosti.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci
Syndicate content

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ