Morové sloupy

warning: Creating default object from empty value in /home/spqocz/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Co jsou morové sloupy?

Morové sloupy jsou samostatně stojící sloupy, povětšinou na náměstích měst, které měly vyjadřovat vděk za ukončení morové epidemie, či za jinou pomoc od boha. Mohly také symbolizovat oddanost obyvatel konkrétního města křesťanské církvi a víře. V českých zemích vznikaly morové sloupy především v barokním období.
Dva nejznámější olomoucké morové sloupy – sloup Panny Marie a sloup Nejsvětější Trojice pocházejí z 18. století. Druhý ze jmenovaných sloupů byl v roce 2000 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO jako „jeden z nejvýznačnějších příkladů vrcholného baroka ve střední Evropě“. Oba sloupy, spolu se šesticí olomouckých barokních kašen, byly v roce 1995 vyhlášeny českými národními památkami.

Sloup Nejsvětější Trojice

Morový sloup Nejsvětější trojice Kde: Horní náměstí
Kdy: 1716-1754
Výška: 35 m

Pouhých dvanáct českých měst se může pyšnit tím, že je nějaká z jeho památek zapsána na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO. Olomouc je jedním z nich. Barokní sloup Nejsvětější Trojice, který zná každý Olomoučan jako dominantu Horního náměstí, se na seznamu nejvýznačnějších světových památek objevil před deseti lety, v listopadu roku 2000.

Morový sloup Panny Marie, Mariánský sloup

Morový sloup Panny Marie Kde: Dolní náměstí
Kdy: 1716-1723
Výška: odhadem 15 m

Sloup Panny Marie na Dolním náměstí vznikl mezi lety 1716-1723 na podnět krajského hejtmana Leopolda Saka z Bohuňovic. Měl upomínat na morovou epidemii z let 1713 - 1715, při níž zemřelo na tři tisíce lidí.

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci
Syndicate content

        

Kadidla a Vykuřovadla

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!

Marek Čejka - Blízký východ